Free songs
PIRC

Wszystko z jednego gniazdka

Jeszcze kilka lat temu typowy polski dom czy kamienica oblepione były satelitarnymi antenami, po elewacjach zwisały kable, a na klatkach schodowych piętrzyły się różnego rodzaju puszki należące do operatorów sieci kablowych czy telekomunikacyjnych.


Miało to wpływ nie tylko na estetykę budynków. Mieszkańcy domów wielorodzinnych skazani byli bowiem na ograniczoną ofertę telewizyjną, co wynikało z narzucania lokatorom konieczności korzystania z usług operatora kablowego, wybranego przez developera czy zarządcę nieruchomości. Zaczęto też wprowadzać ograniczenia w instalacji nowych anten zewnętrznych, co z kolei utrudniało dostęp do rosnącej oferty telewizji satelitarnych. Na szczęście, sytuacja powoli się zmienia.

Decydujące okazało się tzw. budynkowe rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, nakazujące wykonanie nowoczesnej instalacji teletechnicznej w każdym budynku wielorodzinnym zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.

Oznacza to, że do każdego lokalu w budynku, który otrzymał pozwolenie na budowę po dniu 23 lutego 2013 r., powinien być doprowadzony światłowód oraz instalacje pozwalające na odbiór telewizji naziemnej, kablowej oraz radia i telewizji satelitarnej. Dotyczy to również tych budynków, które po wspomnianym terminie przeszły remont wymagający pozwolenia na budowę. Mieszkańcy takich budynków mają prawo wymagać od dewelopera lub zarządcy jednej, wygodnej instalacji do wszystkich podłączeń teletechnicznych.

Powinna ona obejmować:

• okablowanie światłowodowe,
• okablowanie symetryczne (co najmniej 2 kable UTP kat.5, w tym dla instalacji wejściowej sygnalizacji dzwonkowej lub domofonowej),
• okablowanie koncentryczne (co najmniej 2 kable współosiowe dla antenowej instalacji zbiorczej oraz telewizji kablowej),
• sygnalizację alarmowo-przywoławczą, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dzięki temu, wprowadzając się takich budynków, nie musimy już ciągnąć do mieszkania żadnych kabli do podłączenia telewizji naziemnej, kablowej czy cyfrowej.

Zbędne są również indywidualne anteny telewizyjne, zarówno satelitarne, jak i naziemne. Nikt też nie musi nam dodatkowo ciągnąć internetowego łącza. Wszystko to ma czekać już na nas w jednym gniazdku w mieszkaniu.

Nowością jest dostęp do telewizji satelitarnej, co do tej pory było rzadkością w budynkach wielorodzinnych.

Jeśli będziemy chcieli odbierać telewizję satelitarną, wystarczy tylko zakupić dowolny pakiet nc+ lub Cyfrowego Polsatu i podłączyć dekoder do telewizora. Przy prawidłowo wykonanej instalacji nie powinno być z tym żadnego problemu.

Najpopularniejszą pozycją satelitarną w Polsce jest 13 st. wschód, z której nadawane są, za pośrednictwem satelitów Eutelsat, obie platformy cyfrowe – Cyfrowy Polsat i nc+. Ze wspomnianej pozycji satelitarnej dostępnych jest prawie 200 polskich i polskojęzycznych kanałów, w tym blisko 100 w jakości HD oraz ok. 300 zagranicznych stacji niekodowanych z całego świata. Znajdziemy tam również przekazy w UHD.

„To bardzo wygodna zmiana dla mieszkańców budynków wielorodzinnych. Nie tylko zapewnia bezpieczeństwo użytkowników instalacji teletechnicznych i estetykę nowych osiedli, chroni elewacje i balkony przed uszkodzeniem, ale przede wszystkim gwarantuje mieszkańcom nieograniczony dostęp do usług operatorów telekomunikacyjnych, dzięki czemu mogą wybrać dowolną ofertę Internetu lub telewizji, bez względu na stosowaną technologię, kierując się głównie ceną i proponowaną ofertą” – ocenia Jakub Brzeczkowski, prezes Eutelsat Polska.

Dlatego też przed odbiorem nowego mieszkania trzeba koniecznie sprawdzić, czy deweloper wykonał wspomnianą, profesjonalną infrastrukturę budynkową i podłączył ją do telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej, gdzie muszą być zapewnione sygnały TV SAT, radiowe i dostęp do oferty operatora telekomunikacyjnego.


źródło:onet.pl


0 Comments

Leave a Reply